Закрити
Співпраця України і Російської Федерації у сфері освіти і науки
17 Серпня 2005, 00:00 , Переглядів: 7023
FacebookTwitterLivejournal
Співпраця України і Російської Федерації у сфері освіти і науки Фото: tsn.ua Співпраця України і Російської Федерації у сфері освіти і науки

Інтерес України та Російської Федерації щодо освітньої галузі передусім сконцентровано у загальносередній ланці освіти.

Прес-реліз

(До перебування в Україні Міністра освіти і науки Російської Федерації Фурсенка Андрія Олександровича)

м.Київ 16 серпня 2005 року

 

Україна і Російська Федерація на офіційному рівні співпрацюють в сферах освіти, культури, науки в рамках кількох урядових двосторонніх угод. Зокрема, Угоди про співробітництво в галузі культури, науки і освіти, Угода про співробітництво прикордонних областей наших держав та Угоди про співпрацю в галузі освіти між МОН України та Міністерством загальної і професійної освіти РФ.

Інтерес України та Російської Федерації щодо освітньої галузі передусім сконцентровано у загальносередній ланці освіти. Сьогодні в Україні функціонує 1 411 шкіл з російською мовою навчання, в яких навчається 594, 3 тисячі учнів, 2 109 шкіл - з двома мовами навчання, тут здобуваються загальносередню освіту 618,8 тисячі учнів. Загалом у загальноосвітніх навчальних закладах України російською мовою навчається 1,5 мільйона учнів. Окрім цього, російську мову як предмет вивчають 1,5 мільйони учнів та в гуртках - 172,1 тисяча дітей.

Російська мова в загальноосвітніх навчальних закладах з українською мовою викладання вивчається за вибором навчального закладу з урахуванням побажань учнів та їх батьків. Крім того, у всіх загальноосвітніх навчальних закладах з будь-якими мовами викладання передбачено вивчення російської мови, як й інших мов національних меншин, факультативно.

Школи забезпечені навчальними програмами, підручниками, посібниками з російської мови і літератури. Для вчителів російської мови і літератури в Україні виходять журнали "Всесвітня література в середніх навчальних закладах України" (укр., рос. мовами), "Российская словесность" (рос. мовою), які видаються за рахунок державного бюджету, а також "Русский язык и литература в учебных заведениях" (рос. мовою) - приватний.

 

Вчителів російської мови і літератури в Україні готують за спеціальностями: російська, мова і література, російська мова і література та українська мова і література; російська мова і література, та іноземна мова. Для викладання російської мови здійснюється також підготовка вчителів початкових класів.

Особлива увага приділяється забезпеченню національно-освітніх прав громадян обох країн.

Міністерство освіти і науки України сприяє створенню мережі українських шкіл в Російській Федерації у місцях компактного проживання громадян Росії українського походження, відкриттю в російських університетах кафедр української мови та українознавства. Тісні зв'язки склалися у МОН з культурними об'єднаннями українців Тюмені, Башкирії, Краснодарського краю, Якутії, Комі.

Міністерство освіти і науки України комплектує та надає російській стороні в користування навчальну та навчально-методичну літературу, відряджає для роботи у закладах освіти викладачів української мови та літератури, в різних регіонах РФ проводяться курси підвищення кваліфікації вчителів української мови і літератури національних шкіл Російської Федерації.

Нині поступово відновлюються прямі зв'язки вищих закладів освіти України з партнерами РФ. На даний час з метою проведення спільних наукових конференцій, науково-дослідницької роботи, обмінів студентами та науково-педагогічними кадрами, створення навчальних програм, підручників близько 40 вищих навчальних закладів України співпрацюють з вищими навчальними закладами РФ.

У вищих навчальних закладах РФ навчається біля чотирьох тисяч громадян України, а щорічний їх прийом - це майже 800 осіб. Минулого навчального року Міністерство освіти і науки РФ виділило для громадян України 80 стипендій на повний курс навчання, 10 - до аспірантури ВНЗ РФ та 150 - для проходження стажування з російської мови терміном до одного місяця. Водночас, МОН України надало для громадян РФ близько 100 стипендій на повний курс навчання і 5 - для навчання в аспірантурі ВНЗ України. Подібні стипендії на навчання в українських університетах й інститутах, а також 10 місць для наукового стажування, МОН надає щорічно, починаючи з 2003 року. Загалом у ВНЗ України навчається за державними угодами - 217 громадян Росії, за контрактом - 3,2 тисячі.

 

У 2003 році в Києві було підписано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про порядок створення і функціонування філій вищих навчальних закладів на територіях України і Російської Федерації, котра на даний час проходить внутрішньодержавну процедуру з метою набуття нею чинності та Протокол про внесення змін і доповнень до Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і вчені звання, укладеної в Москві у 2000 році. Нині серед питань, над якими працюють Україна і Російська Федерація, щодо вищої освіти є проблема упорядкування діяльності в Україні 14 філій російських навчальних закладів.

Міністерство освіти і науки Російської Федерації запропонувало українській стороні надати допомогу в забезпеченні навчальних закладів з навчанням російською мовою навчально-методичною, науковою та художньою літературою, а також комп'ютерною технікою з програмним забезпеченням. У відповідності до українського законодавства навчально-методична література та засоби навчання проходять експертизу Міністерство освіти і науки України запропонувало передати на експертизу навчально-методичну літературу, рекомендовану Міносвіти Російської Федерації.

 

У рамках Програми науково-технічного співробітництва між українськими та російськими організаціями та підприємствами, яка є складовою Плану дій Україна-Росія, протягом останніх двох років спільно виконано 26 проектів, у тому числі отримано позитивний досвід спільних антарктичних досліджень, у галузі тонкого очищення рідин, магнитокеруємої плавки титанових сплавів, обробки тепловізійних систем, регулювання мікроклімату, вітроенергетики, екологічного моніторингу тощо. Для забезпечення конкурентоспроможності національного інтелектуального продукту на світовому ринку МОН України постійно корегує стратегію й тактику науково-технічного співробітництва між українськими та російськими організаціями. Тому щорічно розширяється спектр прикладних досліджень для різних секторів економіки обох держав в сферах нано-, біо- та інформаційних технологій. В 2005 році планується виконати 40 спільних проектів, у тому числі 30 з нанофізики та наноелектроніки, а також дослідження в галузі міграції атомних кластерів, біотехнології, вітроенергетики, екологічного моніторингу в місцях тимчасового перебування і функціонування ЧФ РФ на території України тощо.

На часі в сфері науково-технічного співробітництва України і Російської Федерації робота по досягненню домовленостей про співпрацю в галузі високих технологій, про спільне використання Кримської обсерваторії та інші.

Джерело: www.mon.gov.ua
Видалити Відміна
Забанити Відміна