Закрити
Зйомки з використанням дронів: нові обмеження з 1 червня
12 Червня 2018, 13:26 , Переглядів: 618
FacebookTwitterLivejournal
Зйомки з використанням дронів: нові обмеження з 1 червня Фото: imi.org.ua Зйомки з використанням дронів: нові обмеження з 1 червня

Завдяки розвитку технологій багато хто отримав дуже зручний інструмент для фото- і відеофіксації різноманітних подій – безпілотні літальні апарати, які часто також називають дронами. Правове регулювання щодо використання дронів у законодавстві України було майже відсутнє – до 1 червня 2018 року.

Єдина згадка про них містилася в пункті 4 частини восьмої статті 39 Повітряного кодексу України, де визначалося, що “не підлягають реєстрації у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України безпілотні повітряні судна, максимальна злітна вага яких не перевищує 20 кілограмів і які використовуються для розваг та спортивної діяльності”, повідомляє сайт Інституту масової інформації.

В усьому решта оператори дронів, у тому числі журналісти, керувалися положеннями частини першої статті 19 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Ситуація змінилася 1 червня 2018 року, коли вступив у дію ТИМЧАСОВИЙ ПОРЯДОК  ВИКОРИСТАННЯ ПОВІТРЯНОГО ПРОСТОРУ УКРАЇНИ (далі Порядок), затверджений Державною авіаційною службою України. Цей Порядок прямо визначає умови, за яких дозволено використання дронів, тобто дистанційно пілотованих повітряних суден (ДППС).

Відтепер, відповідно до пункту 4 цього Порядку, усі без винятку польоти ДППС масою більше 2 кг підпадають під певні заборони/обмеження використання повітряного простору. Окрім того, якщо ви запускаєте дрон масою понад 2 кг, ви маєте дотриматися вимог щодо подання заявок на використання повітряного простору та за потреби отримати відповідні дозволи від Повітряних сил ЗС України, органів Державної прикордонної служби України, органів об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України, органів обслуговування повітряного руху та управління повітряним рухом тощо.

Водночас дрони масою до 2 кг можуть використовуватися за умови дотримання низки обмежень. Зокрема, до таких обмежень, відповідно до пункту 4 Порядку, відносяться наступні вимоги:

 • польоти виконуються тільки вдень;
 • польоти виконуються поза межами встановлених заборон та обмежень використання повітряного простору (зокрема, це майже повністю територія міста Київ, тобто журналістам фактично можна забути про зйомки мітингів чи акцій протесту за допомогою дронів);
 • польоти не виконуються над:
  • дорогами державного значення (міжнародні, національні, регіональні, територіальні)*;
  • центральними вулицями міст, селищ міського типу та сіл*;
  • залізницями державного та регіонального значення*;
  • над і вздовж ліній електропередачі, продуктопроводів, крім випадків виконання польотів за узгодженням із власником об’єкта;*
   • (* – але дозволений їх перетин);
 • промисловими зонами, електростанціями, залізничними станціями, морськими портами, сховищами пального, нафти, газу, інших небезпечних речовин і рідин тощо, крім випадків виконання польотів за узгодженням із власником об’єкта;
 • місцями (районами) аварій та катастроф (крім задіяних у ліквідації їхніх наслідків і пошуково-рятувальних роботах);
 • установами виконання покарань і слідчими ізоляторами, крім випадків виконання польотів в інтересах адміністрацій зазначених установ та ізоляторів;
 • іншими важливими державними та потенційно небезпечними об’єктами, крім випадків виконання польотів за дозволом повноважних органів;
 • об’єктами, які визначені Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Службою безпеки України, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Управлінням державної охорони, іншими військовими формуваннями та правоохоронними структурами, утвореними відповідно до законів України та щодо яких здійснюється охорона, крім випадків виконання польотів за дозволом зазначених вище органів;
 • польоти не виконуються у:
  • зонах поліцейських/антитерористичних/спеціальних операцій (крім задіяних у цих операціях);
  • зонах, визначених для гарантування безпеки осіб, щодо яких здійснюється державна охорона;
 • польоти виконуються в межах прямої видимості, але не далі ніж 500 м від зовнішнього пілота;
 • максимальна висота польоту – не вище 50 м над рівнем земної (водної) поверхні та тільки за умов візуальної видимості ДППС зовнішнім пілотом;
 • польоти виконуються:
  • не ближче 30 м від іншої особи, яка не пов’язана з виконанням цих польотів;
  • не ближче 50 м від груп людей до 12 осіб, які знаходяться поза межами приміщень, тварин, транспортних засобів, кораблів, човнів, об’єктів приватної власності;
  • не ближче 150 м від груп людей кількістю більше 12 осіб, які знаходяться поза межами приміщень, і від районів забудов багатоповерховими житловими будинками, а також над зазначеними групами та районами.

Окрім того, у зазначених випадках використання навіть легких дронів масою до 2 кілограмів, все одно потрібно дотриматися всіх зазначених вище процедур щодо отримання дозволу з використання повітряного простору.

Порушення правил повітряних польотів і порядку використання повітряного простору, зокрема порушення зазначених вище норм, тягнуть за собою наступну відповідальність: зокрема, стаття 111 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначає, що виконання польотів з порушенням нормативно-правових актів, які регулюють діяльність авіації, призводить до накладення штрафу від 1020 до 8500 гривень.

Якщо внаслідок використання дрона журналістом виникла небезпека для польотів, винна особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності відповідно до 282 Кримінального кодексу України:

Стаття 282. Порушення правил використання повітряного простору

Порушення правил пуску ракет, проведення всіх видів стрільби, вибухових робіт або вчинення інших дій у повітряному просторі, якщо це створило загрозу безпеці повітряних польотів, –
караються штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років.

Ті самі діяння, якщо вони спричинили потерпілому середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження або завдали великої матеріальної шкоди, –
караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

Діяння, передбачені частиною першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили загибель людей, –
караються позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років.

Напевно, вже всі журналісти зрозуміли, що на практиці новий Порядок значною мірою унеможливлює використання дронів у журналістській діяльності. Красивих картинок стане значно менше, і добувати їх стане значно складніше. Наприклад, якщо нещодавно один відомий високопосадовець, незадоволений тим, що журналісти могли знімати його маєток у Кончі-Заспі, незважаючи на п’ятиметровий паркан, не міг нічого з цим зробити, окрім як наказати збивати дрон за допомогою рушниці, – тепер він зможе спокійно зафіксувати порушення журналістами правил використання повітряного простору України, і оператор дрона заплатить щонайменше штраф, а можливо, буде покараний обмеженням волі до п’яти років. Навіть якщо реально дрон не піднімався вище рівня дерев і фізично не міг перешкодити літаку, що летів над ним на висоті 8-10 тис. метрів.

Єдине, що радує, – це те, що цей Порядок є тимчасовим. Державна авіаційна служба України продовжує розробляти Авіаційні правила України, і є надія, що ці положення будуть змінені, але для цього потрібна також солідарна позиція журналістської спільноти, розуміння і підтримка з боку народних депутатів і посадовців.

Юристи ІМІ увійшли до складу робочої групи при Державній авіаційній службі України і будуть працювати над тим, щоб політ журналістського дрона все ж не прирівнювався до вильоту літака з аеропорту Бориспіль.

Фото zagreb.info

Алі САФАФРОВ, медіа-юрист ІМІ

Чи можна переїстися фруктами і нашкодити здоров'ю? Пояснюють експерти

 3786
 0
9 червня 2018
Співзасновник Apple Стів Джобс був палким фрукторіанцем – його харчування в основному складалось з фруктів.

Стів вірив, що це очищує його тіло від шкідливих рідин, пише Time.

Відомий актор Ештон Катчер теж спробував так харчуватись, і, зрештою, опинився в лікарні з виведеною з ладу підшлунковою залозою.

То їсти багато фруктів добре чи зле для здоров'я?

– Є люди, які в основному їдять фрукти і їхнє здоров'я чудове, – каже доктор Роберт Ластіг, нейроендокринолог та професор-емерит педіатрії з Каліфорнійського університету.


 Фото: Zokov/Depositphotos
Хоча якщо їсти лише фрукти, може з'явитись недоїдання, це також може бути небезпечним для дітей і людей з певними медичними станами на кшталт діабету.

Але для здорових дорослих багато фруктів у дієті не зашкодить.

Найбільше тривожить у переїданні фруктів – це вміст у них натурального цукру.

Втім, дослідження послідовно пов'язують смакування фруктами зі зменшеним ризиком oжиріння та інших метаболічних хвороб, розповідає Ластіг.

У цілому, фрукти також мають кілька переваг, які, здається, пом'якшують будь-які цукрові ризики для здоров'я.

Фрукти мають розчинні та нерозчинні харчові волокна. Разом вони формують гелеподібну "решітку" у тонкому кишечнику.

Вона убезпечує наш організм від швидкого вбирання величезної порції фруктового цукру впродовж травлення.

"Цей гелевий бар'єр обмежує швидкість вбирання цукру, тому печінка не перевантажується", – пояснює професор.


 Фото: FamVeldman/Depositphotos
Замість того цукор та інші компоненти цукру швидко рухаються вниз до клубової кишки. Тут живуть трильйони кишкових мікроорганізмів.

"Вони проковтують та метаболізують більше цукру, тому навіть якщо ви з'їли його, ви не вбираєте його", – додає медик.

Комбінація розчинних та нерозчинних харчових волокон у фруктах також "змащує колеса" системи травлення.

Шлунок сигналізує мозку, що ви ситі, коли з'їдене досягає клубової кишки.

А через те, що фруктові волонка допомагають молекулам їжі досягати клубової кишки швидше, ви швидше відчуєте ситість, ніж якби ви їли продукти з недостатнім вмістом волокон.

Тобто фрукти самі обмежують, скільки ви їх з'їсте. Тому дуже низькі шанси на те, що ви переїстеся ними.

Але від поїдання великої кількості фруктів можуть бути негативні наслідки.

Діарея, наприклад, пояснює доктор Адам Дрюновскі, директор Центру громадського здоров'я з харчування Вашингтонського університету.

Дуже важливо пам'ятати: пити фруктовий сік чи смузі на основі фруктів – не те саме, що з'їсти цілий фрукт.

Обидва ці напої можуть мати ризики для здоро'я.


 Фото: rus7/Depositphotos
Дослідження 2013 року Гарвардської школи громадського здоров'я пов'язало фруктовий сік зі збільшеним ризиком діабету.

Хоча дані ще не настільки точні, щоб казати впевнено, Ластіг каже, що ці процеси видаляють або знищують волокнисті шматочки нерозчинних харчових волокон, які допомагають обмежити швидке всмоктування цукру в тонкій кишці.

"Смузі напевно краще, ніж фруктовий сік чи содова, але ви все ж отримуватимете пік інсуліну, який сприяє метаболічній патології", – пояснює професор.

Також пам'ятайте, що ягоди пов'язані з покращенням здоров'я серця та мозку.

Хоча ананаси, банани та інші так звані "тропічні" фрукти мають більше цукру, але вони схильні мати багато волокон, тому не варто боятися.

Остерігатись варто лише винограду.

"Виноград – це в основному маленькі мішки з цукром", – каже медик.

Він не рекомендує відмовлятися від цього фрукту, але радить ним не переїдати.

Автор: Алі САФАФРОВ, медіа-юрист Інституту масової інформації
Видалити Відміна
Забанити Відміна